Produkty wytwarzane ze zużytych kartoników po mleku i sokach

Przykłady z całego świata potwierdzają, że pomysły na produkcję towarów z surowców odzyskanych ze zużytych opakowań kartonowych po mleku i sokach można mnożyć bez końca. W Polsce z kartonów odzyskuje się wysokiej jakości włókno celulozowe używane do produkcji różnego rodzaju papierów oraz tektur, a także płyt drewnopodobnych mających zastosowanie w przemyśle meblarskim czy budownictwie.

W Niemczech z kartonów po mleku i sokach produkuje się trwałe i wodoodporne płyty o nazwie Tectan (drobno pocięte kartony są powoli podgrzewane aż do stopienia się polietylenu, a następnie prasowane na gorąco). Płyty te są wykorzystywane w branży budowlanej i przy produkcji mebli.

Odpady kartonowe mają bardzo wysoką wartość energetyczną, stąd też są poszukiwanym wsadem w spalarniach odpadów z odzyskiem energii (jeden zużyty 1000 ml karton po mleku lub sokach posiada wartość energetyczną pozwalającą zasilać żarówkę o mocy 40 Watt przez 1,5 godziny!).

Odpady powstające w papierniach po oddzieleniu celulozy mogą być również poddane recyklingowi. Folia aluminiowa i polietylen podlegają dalszemu przetwarzaniu – w połączeniu z innymi plastikami są wykorzystywane do produkcji m.in. mebli ogrodowych, pojemników na odpady, kwietników dekoracyjnych czy uchwytów do narzędzi domowych.

Istnieje również technologia beztlenowej gazyfikacji wyżej wymienionych odpadów, w wyniku której odzyskuje się czyste aluminium, a z polietylenu na przykład parafinę.

Jak się okazuje wystarczy ciekawy pomysł i z kartoników powstać mogą także małe dzieła sztuki. Podczas akcji „Recykling daje owoce”, w ramach której w zamian za przyniesione kartoniki po mleku i sokach otrzymać można było owoce, studenci Politechniki Warszawskiej z kartoników zbudowali np. eko-robota. Z kolei w czasie edycji trójmiejskiej tej samej akcji, jej uczestnicy stworzyli model flagowego żaglowca Centrum Wychowania Morskiego ZHP – Zawiszy Czarnego. Pokład, maszty i żagle statku zostały w całości wykonane z zebranych kartoników. W rezultacie powstał model o wymiarach około 6 metrów długości i 2 metrów wysokości.

Zużyte kartoniki po mleku i sokach idealnie nadają się też do wykorzystania podczas zajęć plastycznych w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Zajęcia tego typu połączyć można z rozmową na temat ekologii, kładąc szczególny nacisk na recykling. Artystyczne użycie kartoników świetnie odzwierciedla ideę ich przetwarzania i ponownego zastosowania. Ważne jest, aby kształtować nawyk segregowania odpadów, w tym zużytych kartonów po mleku i sokach, już wśród najmłodszych.

Ciekawy sposób na zobrazowanie procesu odzyskiwania celulozy z zużytych kartoników ma Dobrowolne Porozumienie REKARTON, które przy okazji różnych akcji ekologicznych o charakterze edukacyjnym przeprowadza prezentacje czerpania papieru ze zużytych opakowań kartonowych do mleka i soków. Dzieci tną zużyte kartoniki i wrzucają je do pralki Frania. Pod wpływem ruchu i wody kartonik uwalnia zawartą w nim celulozę, która następnie przelewana jest do beczki i za pomocą sita czerpany jest papier. Kolejnym etapem jest wyciskanie z papieru nadmiaru wody za pomocą starodawnej ręcznej prasy oraz suszenie. W ten sposób najmłodsi mogą łatwo zrozumieć, dlaczego kartoniki warto segregować, i co może z nich powstać.

Kontakt

Krajowa  Izba Gospodarcza
Przemysłu Spożywczego i Opakowań
Al. Wilanowska 97E,  02-765 Warszawa
Tadeusz Pokrywka
Prezes KIGPSiO

tel.: 22 853 74 06
fax: 22 742 10 45
tel. kom.: 605 259 815
e-mail: kig-ps@kig-ps.pl
Znajdź nas również na facebooku: konto Fb

Projekt i wykonanie - Netmax